SEO

Seo nasıl yapılır?

SEO nedir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

“SEO” (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizayonu kelimelerinin ingilizce karşılıklarının kısaltmasıdır. Google, Yandex, Bind gibi popüler arama motorları SEO teknikleri ile yapılan işlemler sonucu ilgili web sitesini daha fazla önemser. Daha hızlı index almak için yapılan backlink çalışmalarıyla beslenen site içi seo ve site dışı seo çalışmaları sayesinde web sitesi hedeflenen kelime aramalarında üst sayfalarda yer alır. Türkiye'de genellikle google da üst sıralara çıkma yöntemleri olarak algılansa da aslında SEO tüm arama motorlarını hedeflemektedir.

SEO Uzmanı, bir web sitesinin hedeflediği kelimelerde üst sayfalara yerleşerek daha çok ziyaretçi almasını sağlamaya çalışır. Kaliteli bir web sitesi sadece web tasarımı demek değildir. Göze hitap ettiği kadar arama motorlarına da hitap etmek zorundadır. Bu sebeple ilk başta yapılan kodlamanın seo uyumlu olması gerekmektedir. Site açılış hızı önemlidir. Ancak tek başına yeterli olduğu söylenemez. Tüm kod yapısının ve içeriğin arama motorlarının istediği kriterlere uygun olması gerekir. Doğru yapılan her işlem arama motorları tarafından dikkate alınır. Bu sayede web sitesi değer kazanır. Doğru yapılan arama motoru optimizasyonu sayesinde SEO Uzmanı daha kolay çalışır.

Arama motorları sizden öncelikle kendiniz olmanızı beklemektedir. SEO Uzmanları bunu sizlere siteye özgün içerik girmek deyimiyle açıklamaktadır. Google'da 1.sayfaya çıkmak için oradan buradan birşeyler kopyalamak yerine kendi bildiklerinizi, yine kendi anlatış şeklinizle yazmalısınız. Hit kazanmak için kaliteli içerik oluşturmalısınız. Sitenizi çöpülüğe çevirmeyin. Özgün içerik yazmak için öncelikle konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sebeple mümkün olduğunca ilginizi çeken konular hakkında site oluşturmaya özen gösterin. Sevdiğiniz konular hakkında araştırma yapmak ve insanlara bilgilerinizi aktarmak daha kolaydır.

Kaliteli backlink alabileceğiniz yerler hakkında araştırma yapın. Her gördüğünüz, her bulduğunuz, her duyduğunuz yerden backlink kasmak en büyük yanlıştır. Sağda solda kaliteli backlink listesi diye dağıtılan paylaşımları dikkate almayın. Bir siteden backlink almadan önce sizinle alakasını ve sitenin kalitesini mutlaka incelemelisiniz. Ne kadar kaliteli ve özgün içerik oluşturursanız o kadar değerli bir web sitesi sahibi olursunuz. Kaliteli içeriğinizi, kaliteli backlinkler ile desteklerseniz amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Bu sayede organik hit kazanırsınız. Ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Kaliteli ve seo uyumlu makale yazmak nedir? Araştırıp bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Her hangi bir arama motorundan sitenize giriş yapan ziyaretçinin sitenizde vakit geçirmesini sağlamalısınız. Ziyaretçilerin sitenizde daha uzun vakit geçirmesi arama motorlarının gözünden kaçmayacaktır.

Pek yakında web tasarımı ve seo hakkında bilmediklerinizle yeniden yayına başlayacağım. Sizlere SEO nasıl yapılır öğretmek için elimden gelen çabayı göstereceğim. Her bir takipçimin seo konusunda bilgi edinmesi için ilk fırsatta bloğumu yeniden açarak hizmetinize sunacağım.

Tuncay TEKE