Web Tasarımı

Web sitesi nasıl yapılır? Kodlama öğrenerek kendi sitenizi kendiniz tasarlayın.

Web Tasarımı ve Seo ilişkisi

Web tasarımı konusunda sizlerle bildiklerimi paylaşmayalı uzun zaman oldu biliyorum. Ancak, özellikle SEO ve yazılım işlerimde ki yoğunluk sebebiyle bloğumla ilgilenemez oldum. Bazen aylarca yeni bir içerik paylaşmadığım dönemler oldu. Sabırla ve heyecanla beklediniz. Yorum yaptınız. Eposta yoluyla iletişime geçtiniz. Hepinize sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

1998 yılında web tasarımı ile ilgilenmeye başladığımdan bu yana öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşmaya özen gösterdim. Aldığım olumlu yorumlar sayesinde daha fazla motive oldum. Web tasarımı ve seo hakkında sorduğunuz soruları not aldım. Hepsi ile alakalı küçük araştırmalar yaparak sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Yaşadığınız yüzlerce sorunu birlikte çözüme kavuşturduk. Fakat bir süre sonra yetişemez oldum. Sizlerin güvenilir seo uzmanı diye eşinize dostunuza tavsiyeleriniz sayesinde şöhretim her geçen gün daha da büyüdü. İsmim daha çok duyuldukça ben de daha çok çalışan ve haliyle daha çok yıpranan bi seo uzmanı oldum. Çünkü müşteri memnuniyeti arttıkça seo çalışması talebi de artıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerimizden seo çalışması talepleri gelmeye başladı. Müşterilim google da üst sıralara çıkmanın keyfini sürerken ben de sabahlara kadar seo yapmak mecburiyetinde kaldım. Kişisel siteme daha az zaman ayırabilir hale geldiğimde, web sitemi kapatma kararı almıştım.

Ancak, sosyal medya üzerinden iletişime geçen dostların yaptığı baskılar üzerine yeniden yayına geçme kararı aldım. Kapalı kaldığı süre boyunca web sitem aramalarda geriledi. Her gün daha da düşerek indexlerim silinmeye başladı. Hatta neredeyse hiç indeksim kalmadı. Normal de bir webmaster olarak bu duruma bir hayli üzülmem gerekirdi. Sizlerden uzak kaldığıma üzülmüş olsam da web sitemin arama motorlarından yokolmasına üzülmedim.

Merak etmeyin, işini bilen seo uzmanı elbette eskisinden daha iyisini yapacaktır. Hem bu sayede hep birlikte en baştan, sıfırdan başlayacağız. Bir taraftan siteme yeni nesil seo çalışmaları uygularken, öte yandan sizlere her şeyi tüm detayıyla anlatmaya devam edeceğim. Böylelikle herkesin web tasarımı hakkında bilgisi artarken birer seo uzmanı olmasını sağlamış olacağım.

Nasıl seo yapılır? Öğrenmek için takipte kalın. Hep birlikte yeniden seo çalışması yapmayı öğrenmek için okumaya başlayana dek hoşçakalın...

Tuncay TEKE